Belize

Černá orchidej, mahagonový strom, druhý největší bariérový útes, více jak 8 rozdílných kultur a jedna z 10ti nejlepších potápěčských lokalit na světě ……. jedním slovem BELIZE.

Připravili jsme pro Vás další velice lákavou plavbu v karibské oblasti. Tentokrát se vydáme do Střední Ameriky a prozkoumáme východní pobřeží Honduraského zálivu, které je lemováno skupinou písečných ostrůvků a korálových útesů, známých pod společným názvem Bariéra Belize – druhý největší bariérový útes na světě.

Exotická destinace Belize je vhodná nejen pro zkušené jachtaře, kterým nabízí stylovou plavbu s dobrým východním větrem o rychlosti 15 až 20 uzlů, ale též pro ty nezkušené, kterým nabízí mírné plavební podmínky se spoustou destinací jak na vodě, tak na souši. Belize rozkládající se mezi Mexikem a Guatemalou je skutečně nedotčené místo a nabízí vše, co si lze představit – nádherné tyrkysové vody, souostroví složené z více jak 400 ostrovů a korálových atolů s nepřeberným množstvím pláží a zátok v ústraní, neuvěřitelné množství nad i pod hladinou moře volně žijících živočichů, okouzlující města a přátelské obyvatele, mayské zříceni a Aztécký vliv, úžasné šnorchlování a potápění.

Území Belize bylo součástí mayské říše a vzkvétala zde mayská kultura. Poté se zde usadili Španělští dobyvatelé, kteří zemi prohlásili španělskou kolonií. Vzhledem k nedostatku zdrojů, jako jsou např. zlato a silné obraně ze strany Yucatanu, se rozhodli zemi opustit. V 17. století se zde začali usídlovat Britové, kteří území postupně ovládli. V roce 1981 Belize získala svou nezávislost a stala se členským státem Commonwealthu.

Většinu území pokrývá pobřežní nížina, pouze na jihovýchodě se zvedají Maya Mountains – nejvyšším vrcholem je Doyle´s Delight, sahající do výšky 1 124 m. Pobřeží je lemováno písečnými ostrůvky a korálovými útesy, známých pod společným názvem Bariéra Belize – druhý nejdelší bariérový útes na světě lemující více jak 386 km pobřeží (zapsán do světového dědictví UNESCO). Nízká populace a přibližně 23 tisíc km² nerozdělené půdy, poskytuje ideální domov pro více než 5000 druhů rostlin a stovky druhů zvířat včetně pásovců, hadů, papoušků, opic, jaguárů a dalších. Na svazích Maya Mountains vznikla první rezervace na světě pro volný odchov jaguárů. Tropické klima pod vlivem severovýchodních pasátů. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 23 C až 28 C.

Belize je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky, ale je reprezentováno více jak 8 rozdílnými kulturami, které představují pestrou kuchyni, rozdílné osobnosti s řadou tradic a zvyků. Výsledkem harmonická směsi Mayů, Kreolů, Mesticů (míšenec bělocha a indiána), Garífunů, východních Indů, Mennonitů, Arabů a Číňanů je jedna z nejklidnějších zemí této oblasti. Mayové jsou považováni za první známé obyvatele Belize a je považováno za srdce Mayské civilizace ve střední Americe.

DOPORUČENÁ TRASA:

AMBERGRIS CAYE – největší ostrov Belize. Ostrov je přibližně 40 km dlouhý a 1,6 km široký. Na ostrově se nachází největší a zároveň jediné město San Pedro. Dlážděné ulice rušného města nabízejí široký sortiment barů, restaurací a obchodů. Hospoda – Jaguar ´s temple club

CAYE CAULKER – malý cca 8 km široký a cca 2 km široký (v nejširší části) vápencový korálový ostrov vzdálený cca 1 Nm od bariérového útesu. Populace ostrova čítá 1300 obyvatel, s převažující Mestizo, Garifuna a Creole kulturou. Ostrov vyzařuje ležérní a uvolněnou atmosférou a je známý pro svou tradiční výrobu dřevěných plachetnic. Belize Marine Terminal a muzeum nabízí vynikající expozici lodí a nástrojů použitých k výrobě. Kokosové palmy a rybolov se stal důležitou ekonomickou podporou ostrova. Dodnes několik starších žen i nadále zpracovávají kokosový olej pro vlastní potřebu a prodej. Navzdory růstu cestovního ruchu i nadále ostrov zůstává malou vesnicí s výraznou sobě vlastní kulturní příchutí. Restaurace, bary a ubytovací zařízení jsou převážně ve vlastnictví místních obyvatel, kteří se brání rozsáhlému rozvoji a snaží se o zachování tohoto cenného dědictví. Hurikán Hattie v roce 1961 rozdělil ostrov na dvě části, což nyní umožňuje proplutí do Karibského moře.

SOUTH WATER CAYE – tento idylický soukromý ostrov je jedním z mála ostrovů, který sedí přímo na vrcholu bariérového útesu a nachází se v největším mořském parku v Belize. Představte si ostrov méně než kilometr dlouhý, pokrytý bílým korálovým pískem, tropické květiny, kokosové palmy obklopený křišťálově čistou vodou. největší chráněná mořská oblast nacházející se pouhých 14 mil od pobřeží.

LIGHTHOUSE REEF – THE GREAT BLUE HOLE – velká podmořská propadlina kruhového tvaru o průměru více jak 300 m a hloubkou 124 m. Tato oblast byla vyhlášena jednou z deseti nejlepších potápěčských lokalit na světě.

RENDEZVOUS CAYE  – neobydlený ostrov ležící přímo na bariérovém útesu, je jedním z nedotčených klenotů Belize.

PLACENCIA – nádherná rybářská vesnice s přibližně 600 obyvateli, nacházející se na špičce 30 mil dlouhém a úzkém poloostrově. Za posledních 10 let prošla vesnička modernizací a nyní nabízí příjemné restaurace, kavárny a obchody.

DANGRIGA – hlavní město Stann Creek distriktu a také největší město v jižním Belize, které je domovem etnické skupiny Garífunů – potomci otroků a místních Karibů, kteří si udrželi africké hudební a náboženské tradice.
Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary  –  mezinárodně uznávaná rezervace pro volný odchov jaguárů. Rezervace nabízí velkolepé vodopády a naučné stezky.

BELMOPÁN – hlavní město Belize.

CIUDADE DE BELIZE – největší přístav, finanční a průmyslové centrum. Do roku 1961, kdy bylo 75% města zničeno hurikánem Hattie, bylo hlavním městem Belize.

SAN ANTONIO VILLAGE – vesnička, ve které je možné strávit den s Mayskou rodinou. Stanete se součástí každodenních činností, jako jsou například výroba hliněných nádob, příprava tortill, zemědělství, pokrývačství, učení tradiční medicíny a v neposlední řadě Marimba muziky.

CERROS – jediná Mayská oblast nacházející se na pobřeží –  vyzařující pohodou a klidem. Oblast je především pro ty, kteří si raději vychutnávají chůzi mimo vyšlapané stezky.

ALTUN HA – ruiny starého mayského centra, rozkládající se přibližně na 8 km², jsou strategicky umístěny asi 10 km od pobřeží Karibského moře. Navzdory své malé velikosti, byl ve své době hlavním obřadním a obchodním centrem. V roce 1968 zde byl objeven slavný nefrit – Jade Head.

CARACOL – ve své době největší Mayské centrum v Belize, rozkládající se přibližně na 200 km², poskytovalo domov přibližně 150 000 obyvatelům. Caracol se může pochlubit 53 monumenty vytesanými z kamene. Zde též naleznete „Caana“ – nejvyšší chrám Belize, který dosahuje výšky přes 43 metrů